Šta tačno uključuje savjetovanje u Nahlinom savjetovalištu za zdravu ishranu?
Savjetovanje u Nahlinom savjetovalištu zdrave ishrane prvenstveno podrazumijeva inicijalni sastanak, koji je potpuno besplatan za sve zainteresovane, ako unaprijed zakažu svoj termin. Pri tome, određujemo zajednički cilj i tok saradnje, što se utvrđuje u odnosu na trenutno stanje klijenta, po različitim parametrima. U zavisnosti od cilja i dogovora, realizuje se jednokratno savjetovanje na određenu temu, što je inače ishrana u skladu sa nekom medicinskom dijagnozom, ili ulazimo u višemjesesčni proces (inače u trajanju od 3 mjeseca) promjene životnih navika i izradu mjesečnih planova ishrane. Planovi ishrane su potpuno individualizirani, i prilagođeni kalorijskim i nutritivnim potrebama pojedinca.
Šta su prvi koraci koje trebamo učiniti u kreiranje zdravije svakodnevnice?
Prvi korak ka kreiranju zdravije svakodnevnice je prihvatanje da nešto sa našim postojećim navikama nije uredu, posebno ako je subjektivni osjećaj slabosti, umora, iscrpljenosti, nesanice ili lošeg imuniteta dominantno prisutan i remeti normalan tok kvalitenog žvota. Kada prihvatimo jednu takvu činjenicu, nužno je svoj dio slobodnog vremena posvetiti otkrivanju načina i alata koji će voditi ka promjeni toga. To često budu upravo nutricionisti, psiholozi ili fitness treneri, koji postepeno i sistematski mogu uticati na kreiranje nove svakodnevnice, bogate kvalitetnim i za zdravlje bitnim aktivnostima.
Koliko okolina utiče na stvaranje naših navika i kako ostati ustrajan?
Okolina uveliko utječe na navike pojedinca, tako da zdrave navike u tom kontekstu nisu ništa drugo nego obrazac ponašanja pojedinca, samostalno ili u okruženju, podložan upravo njihovom djelovanju. Ovaj obrazac ponašanja i primjena zdravih navika mora imati duboko lično utemeljenje, kako pojedinac ne bi posustao pred prisustvom različitih faktora koje bi to narušile. Najveća podrška, ali i “neprijatelj”, u procesu kreiranja ili zadržavanja zdravih navika mogu biti roditelji, partner, prijatelji i radne kolege. Stoga, osoba koja radi na prihvatanju i razvijanju novog ili drugačijeg obrasca ponašanja, treba očekivati potencijalne rizike i faktore koji će uticati na određeni kontinuitet ponašanja, ali i ostati istrajni u vlastitim namjerama jer smo lično samo za njih istinski odgovorni.