Poruka budućim Tignumkama
Svoja iskustva s Nahlinim klubom mladih Tignum s nama je podijelila Medina Hamzabegović, mlada pedagoginja-psihologinja koja se u aktivnosti kluba uključila na četvrtoj godini studija na odsjeku Pedagogija-Psihologija Filozofskog fakulteta u Tuzli.
Piše: Medina Hamzabegović
U jednom periodu mog života činilo mi se da veliki dio svog vremena trošim na ustaljene aktivnosti vezane za moje studiranje i druge svakodnevne obaveze. U momentu kad sam tu činjenicu osvijestila osjetih nezadovoljstvo, ali i potrebu da u vezi s tim nešto uradim. Ovim nisam zadovoljna – želim to promijeniti. Šta mogu uraditi?
Vjerujem da u životu nema slučajnosti. Vjerujem da nije slučajnost što sam baš u tom momentu saznala za prijem članica nove generacije Tignuma. Klub mladih Tignum trebao je članice pune pozitivne energije, entuzijazma za promjenama u društvu i želje za učenjem i usvajanjem novih vještina. Ja sam trebala mjesto i ljude koji će te moje osobine uvažiti i moje ideje podržati. Željela sam svoj najvredniji resurs – vrijeme – utrošiti u nešto korisno i vrijedno, a ono što je Tignum nudio, činilo mi se vrijednim.
Nakon online prijave pozvana sam na intervju. Dolazak na intervju bio je moj prvi susret s Edukacijskim centrom Nahla. Nakon nekoliko mjeseci, tada već kao članica Tignuma, u razmjeni iskustava i mišljenja s ostalim članicama rekla sam da sam zakoračivši u ovaj centar osjetila takvu toplinu, mir, pripadnost i pomislila kako ću, ako ne budem izabrana za članicu Kluba, pronaći drugi način da vrijeme provodim tu. To je utjecalo i na osjećaj lagodnosti prije i tokom intervjua te tremi nije bilo mjesta. Na ovom intervjuu nisam morala pokušavati biti „savršena verzija“ sebe. Bila sam ono što jesam, a sve što sam imala ponuditi činilo se vrijednim i važnim.
Taj prvi korak i naredni koraci na redovna sedmična okupljanja članica bili su stepenica više u mom ličnom razvoju. Kroz mnogobrojne edukacije, radionice i druženja na kojim smo se okupljale prvu godinu naučila sam mnogo. Dvogodišnji program koji sam prošla unaprijedio je moje lične i profesionalne kapacitete, osnažio me i podstakao da predlažem i pravim pozitivne promjene u društvu, pokazao značaj i snagu timskog rada i grupnog aktivizma. Puno puta smo se, sada kao grupa, pitale: „Čime to nismo zadovoljne?“ i „Šta možemo uraditi da to promijenimo?“. Radile smo i mijenjale, smijale se, učile, putovale, zajedno kampovale, pisale projekte, ideje realizovale i još mnogo toga – zbog toga sam se radovala svakom odlasku na sastanak. Kada tome dodam i onaj osjećaj podrške, prihvaćenosti i pripadnosti koji steknete zbog topline prostora i ljudi s kojima provodite vrijeme, prijaviti se u Tignum zaista je bila odluka života.
Poslije dvije godine provedene u Tignumu mogu reći da su iskustva djelovanja u timu, poštovanja i uvažavanja različitosti u mišljenju i stavovima najvrednija iskustva koja nosim sa sobom. Nekada sam imala dileme da li mogu i trebam djelovati ako je promjena koju mogu učiniti vrlo mala?! U Tignumu naučiš da je svaka promjena važna. Dobiješ mogućnost i stekneš dugoročnu svijest da mijenjaš ono čime nisi zadovoljna, da uočavaš pojave na koje je potrebno djelovati i ono što je jako važno – osjećaj da ti to možeš i znaš.
U budućnosti, moj Tignum će činiti drugi ljudi, ali sam sigurna da za značajan dio pozitivnih strana moje ličnosti zasluge pripadaju vremenu provedenom u Nahli i Tignumu 2018/2019. godine te da ću ja takva biti dio promjena u društvu. Tignum je (bio) važan za mene, a ja sam (bila) važna u Tignumu. Ne propustite priliku da i vi budete važne u Tignumu i on za vas važan.